2024-10-08
Sprostowanie omyłki pisarskiej w rozporządzeniu porządkowym Wojewody Małopolskiego z 4 października 2024 r.

W rozporządzeniu porządkowym Wojewody Małopolskiego z 4 października 2024 r. w sprawie wprowadzenia zakazu przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych na terenie miasta Wieliczka i miasta Krakowa (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2024 r. poz. 6229 - https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=16525) nastąpiła oczywista omyłka pisarska w nazwie ulicy w Wieliczce – w § 1 pkt 1 tiret drugie omyłkowo wskazano, że zakazami objęta jest ulica Kleśnieńska, podczas gdy poprawna nazwa tej ulicy winna być ulica Klaśnieńska.

2024-10-04
Grafika przedstawia napis OBWIESZCZENIE WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO na białym tle.

OBWIESZCZENIE
WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO

z dnia 4 października 2024 r.

Na podstawie art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1461), podaje się do publicznej wiadomości rozporządzenie porządkowe Wojewody Małopolskiego z dnia 4 października 2024 r. w sprawie wprowadzenia zakazu przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych na terenie miasta Wieliczka i miasta Krakowa.

Dniem ogłoszenia niżej wymienionego rozporządzenia porządkowego jest dzień 4 października 2024 r.

2024-10-09
Sala w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie podczas szkolenia z członkami Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Na zdjęciu uczestnicy spotkania podczas słuchania prelekcji

W delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się konferencja poświęcona wdrażaniu reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego pt. „Plan ogólny gminy – kluczowe informacje i praktyczne wskazówki”. Organizatorami spotkania byli Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele małopolskich samorządów gminnych.

Nowelizacja przepisów planistycznych wprowadza nowe obowiązki i nowe narzędzia planistyczne. Kluczowym dokumentem staje się plan ogólny, który przed 2026 r. powinna opracować i uchwalić każda gmina w Polsce. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, aby wesprzeć gminy w przygotowaniu nowych dokumentów planistycznych, realizuje szereg działań, w tym spotkania informacyjno-szkoleniowe.

2024-10-09
Z myślą o seniorach! Spotkanie promujące program „Senior+” w Maniowach

Seniorzy odgrywają niezwykle istotną rolę w społeczeństwie. Ich doświadczenie, mądrość i aktywność stanowią nieocenioną wartość. Właśnie z myślą o nich w Gminnej Hali Sportowo-Widowiskowej w miejscowości Maniowy w gminie Czorsztyn z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz I wicewojewody małopolskiej Elżbiety Achinger zorganizowane zostało spotkanie promujące program „Senior+”. Wzięło w nim udział prawie pół tysiąca osób, w tym przedstawiciele rad seniorów i ośrodków wsparcia „Senior+” z ponad 20 gmin w Małopolsce.

Program „Senior+” stanowi istotny element polityki społecznej, ponieważ jego celem jest nie tylko aktywizacja seniorów, ale także stwarzanie im miejsc, w których mogą oni się spotykać, rozwijać swoje pasje i budować więzi międzyludzkie. Deklaruję pełną gotowość do współpracy z samorządami, które podejmują działania na rzecz seniorów i potrzebują w tym zakresie wsparcia. Dziękuję Państwu za tak liczne przybycie. Tu, w Maniowach, możemy zobaczyć, jak wielki jest potencjał seniorów. Pokazy mody, występy taneczne, prezentacje, wyroby kulinarne i rękodzieło – to wszystko potwierdza, że senior ma moc! Zależy nam na tym, aby takich miejsc jak domy i kluby „Senior+” było w Małopolsce jak najwięcej – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która otworzyła spotkanie.

2024-10-08
Uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Myślenicach

Aktywni i pełni pasji – tak można opisać seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Myślenicach, którzy właśnie zainaugurowali nowy rok akademicki. Gościem uroczystości była I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

W wydarzeniu udział wziął także starosta myślenicki Józef Tomal oraz zastępca burmistrza miasta i gminy Myślenice Mateusz Suder.

- Edukacja jest kluczem, który otwiera nowe możliwości w każdym wieku. Seniorzy, którzy angażują się w zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, są nie tylko przykładem aktywności, ale także inspiracją dla młodszych pokoleń. Mimo trudności związanych np. z pandemią, która dotknęła nas kilka lat temu, nie ustali Państwo w pracy i wysiłku, aby idea UTW w Myślenicach nie tylko przetrwała, ale także mogła dalej prężnie się rozwijać. Życzę, aby każdy kolejny rok akademicki przynosił Wam same dobre chwile w duchu samorozwoju – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

2024-10-08
Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Na zdjęciu przed podwyższeniem stoi sześć osób w ciemnych togach, każda z nich ma przypięte odznaczenie a w rękach trzyma czerwone pudełeczko. Po prawej stronie na końcu stoi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar. Z tyłu za stołem stoją cztery osoby z Prezydium. Na ścianie w tle wyświetlana jest biała grafika.

Inauguracja nowego roku akademickiego 2024/2025 dla społeczności związanej z uczelnią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie była wyjątkowa. Od tego roku szkoła została podniesiona do rangi uniwersytetu i od 1 września 2024 funkcjonuje jako Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. W uroczystej inauguracji udział wziął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który wręczył odznaczenia państwowe oraz resortowe.

–  Świat nauki to bezustanne mierzenie się z wyzwaniami. Podejmowane badania, które owocują odkryciami w wielu dziedzinach naszego życia, pozwalają z odwagą stawiać im czoła. Otaczająca nas rzeczywistość jest niezwykle złożona i podlega ciągłym zmianom. To rodzi wątpliwości i generuje kluczowe pytania, na które z pasją i oddaniem poszukują Państwo właściwej odpowiedzi. Misją każdej uczelni jest rozwijanie wiedzy i jej upowszechnianie – zarówno w aspekcie rzetelnej działalności naukowej i efektywnego kształcenia studentów, jak i praktycznego wykorzystania wypracowanych osiągnięć. Naszym szczególnym zadaniem jest natomiast zapewnienie jak najlepszych warunków do realizacji tego odpowiedzialnego i ważnego społecznie zadania – przekazuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2024-10-08
Szkolenie dla koordynatorów powiatowych ds. zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy. Na zdjęciu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz uczestnicy spotkania

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie trwa szkolenie dla koordynatorów powiatowych ds. zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy. W spotkaniu udział wziął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W szkoleniu uczestniczą pełnomocniczka wojewody małopolskiego ds. kontaktu z organizacjami pozarządowymi w zakresie wsparcia uchodźców z Ukrainy Paulina Dziób, szefowa Biura Regionalnego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Krakowie Astrid Castelein oraz szefowa Biura Regionalnego Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Krakowie Magdalena Kuśka. Prowadzone jest ono przez przedstawicieli IOM oraz UNHCR.

wstecz    do góry     drukuj