2025-04-23
Grafika informacyjna. W centralnej części biały napis informacja. W tle budynek Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego ul. Basztowa w Krakowie.

Decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy dzień pogrzebu Papieża Franciszka (sobota 26 kwietnia) będzie dniem żałoby narodowej. W związku z tym wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar apeluje do organizatorów wydarzeń m.in. kulturalnych i sportowych o zachowanie stosowne do powagi do tej sytuacji. Jednocześnie wojewoda nie przewiduje na tę chwilę zawieszania organizacji w dniu żałoby narodowej takich imprez. 

2025-04-23
Świadczenia mundurowego dotyczył briefing prasowy, który odbył się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Wzięli w nim udział: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, I zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Mariusz Kudela oraz komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie ppłk SG Sylwester Adamczyk.

Nowy dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych będzie wynosił od 900 do 1800 zł. To nowe rozwiązania, wprowadzane przez rząd na wzór modelu stosowanego w Siłach Zbrojnych RP. Reforma obejmie Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną oraz Służbę Ochrony Państwa. Ma zacząć obowiązywać od 1 lipca tego roku.

Świadczenia mieszkaniowego dotyczył briefing prasowy, który odbył się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Wzięli w nim udział: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, I zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Mariusz Kudela oraz komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie ppłk SG Sylwester Adamczyk.

2025-04-23
Radiowóz Policji przed Muzeum Auschwitz  Birkenau.

24 kwietnia 2025 roku na terenie miasta i gminy Oświęcim oraz Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau odbędzie się Marsz Żywych, organizowany w ramach obchodów Dni Pamięci o Holokauście. Organizatorem uroczystości jest International March of the Living. Uczestnicy przejdą z byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz do Auschwitz II - Birkenau, gdzie odbędzie się część oficjalna uroczystości.

Przewiduje się udział młodzieży diaspory żydowskiej z różnych krajów świata w liczbie ok. 7000 osób. Uczestnicy Marszu Żywych będą korzystać z około 150 wynajętych autokarów. W Marszu wezmą udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i prezydent Izraela Isaac Herzog. Ponadto w Marszu ma wziąć udział grupa byłych więźniów (około 80 osób) wraz z opiekunami, ambasadorowie i konsulowie. W związku z planowanymi wydarzeniami na terenie województwa małopolskiego w dniach od 21 do 28 kwietnia 2025 r. odbywają się również dodatkowe wydarzenia towarzyszące.

2025-04-23
Wręczenie powołań do kapituły nagrody Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na zdjęciu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wraz z rektorem URK dr. hab. inż. Sylwestrem Taborem, prof. URK oraz nowymi członkami kapituły trzymającymi powołania

„Laur Kultury Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie” jest nagrodą przyznawaną corocznie za całokształt twórczości i dorobku kulturalnego, w tym pracę na rzecz rozwoju kultury studenckiej. Do kapituły, która przyznaje nagrodę, dołączył dziś wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar. Powołanie odebrał z rąk rektora URK dr. hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. URK.

- Jestem niezwykle dumny, że dołączam do kapituły nagrody „Laur Kultury Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie”. URK to uczelnia, której jestem absolwentem i czuję do niej wielką sympatię i sentyment. Bardzo dziękuję Panu Rektorowi za tę nominację. To dla mnie wielki zaszczyt – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2025-04-23
Na zdjęciu wicewojewoda Elżbieta Achinger przemawiająca z mównicy. Po lewej stronie przy stole siedzi mężczyzna w garniturze.

W Małopolskim Centrum Nauki COGITEON w Krakowie odbyło się Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. W wydarzeniu udział wzięła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

– Współpraca jest kluczem w rozwoju każdej miejscowości, ale także całego województwa. Dzisiejsze spotkanie w ramach Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski to okazja do wymiany doświadczeń z obszarów tak ważnych jak zarządzanie kryzysowe i zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej czy planowanie przestrzenne – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

2025-04-23
Szkolenie z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla małopolskich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Za biurkiem stoi strażak w roboczym mundurze. Za jego plecami stoją dwa czerwone roll-upy strażackie. Po lewej stronie na ekranie wyświetlona jest grafika z białym tłem i czarnym napisem USTAWA O OCHRONIE LUDNOŚCI I OBRONIE CYWILNEJ. Na ekranie w tle wyświetlona jest grafika tytułowa prezentacji z napisem SZKOLENIE Z ZAKRESU OCHRONY LUDNOŚCI I OBRONY CYWILNEJ.

To stojący na czele jednostek samorządu terytorialnego są pierwszym ogniwem w ochronie ludności. To oni ostrzegają i alarmują mieszkańców o zagrożeniach oraz zapewniają im bezpieczeństwo. Małopolscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą podnosić swoje kompetencje w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. Zainaugurowane dziś szkolenia zasadnicze – w oparciu o porozumienie zawarte z wojewodą małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem – przeprowadzą Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie.

W inauguracji trzydniowego szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej dla samorządowców wzięli udział: małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie bryg. Przemysław Przęczek, komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Andrzej Pasek, II zastępczyni dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW i pełnomocniczka wojewody do spraw koordynacji w zakresie wdrażania i realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej na obszarze województwa małopolskiego Justyna Czopek.

2025-04-22
Na zdjęciu przemawiający z okazji 80. rocznicy zabójstwa płk. Narcyza Wiatra ps. Zawojna wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Wojewoda odczytał specjalny list skierowany do uczestników uroczystości przez  wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Organizatorami uroczystości rocznicowych byli wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

21 kwietnia minęło 80 lat od zabójstwa płk. Narcyza Wiatra ps. „Zawojna” – oficera Armii Krajowej, komendanta Batalionów Chłopskich na Małopolskę i Śląsk, działacza ludowego, oddanego i zaangażowanego w życie społeczne. Został zamordowany przez UB u zbiegu ulic Dominikańskiej, św. Gertrudy i Siennej w Krakowie.

Dziś w rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń uczczono pamięć płk. Narcyza Wiatra ps. „Zawojna”. Uroczystość odbyła się w miejscu, gdzie został zabity. Organizatorami byli wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał. 

wstecz    do góry     drukuj