Wojewoda małopolski Łukasz Kmita: W Małopolsce jest bezpiecznie
2023-01-15

- W Małopolsce jest bezpiecznie. Apeluję do wszystkich, którzy albo dzisiaj będą wracali z Zakopanego ze skoków, które już za nami, albo będą w najbliższym czasie korzystali z małopolskich dróg, kolei, abyśmy nie spieszyli się, zdjęli nogę z gazu i byli odpowiedzialni – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w programie „Bliżej polityki”.

Wieczorną rozmowę na antenie TVP3 Kraków poprowadził redaktor Jacek Bańka. W pierwszej kolejności podsumowano zakończone weekendowe zmagania skoczków narciarskich w ramach Pucharu Świata.

- Coś niesamowitego dzieje się przez ten weekend w Zakopanem. Mocny doping. Tu jest po prostu biało-czerwono. Chcę podziękować za kwestie bezpieczeństwa. Szczególnie służbom: Policji, Straży Pożarnej, straży miejskiej i wszystkim, którzy dbają o bezpieczeństwo. Zakopane jest bardzo bezpieczne. Nie dochodzi do zdarzeń niebezpiecznych. Mogę powiedzieć, że kibice pokazali, że są odpowiedzialni– relacjonował wojewoda.

Od weekendu wzmożona czujność służb dotyczy całego województwa. Rozpoczęły się bowiem ferie zimowe 2023. W pierwszej kolejności wypoczywać będą dzieci i młodzież z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego. Zgodnie z wydanym przez wojewodę Kmitę poleceniem będą także przeprowadzane wzmożone kontrole służb.

- Będą zarówno kontrole policyjne, kontrole Inspekcji Transportu Drogowego nastawione na bezpieczeństwo. Wszystkie służby państwowe otrzymały podczas niedawnej odprawy jasne dyspozycje: mają skupić się na bezpieczeństwie. Chcemy, aby podróż do Małopolski, do małopolskich kurortów, do Zakopanego, do Muszyny, do Piwnicznej odbywała się bezpiecznie – mówił wojewoda małopolski.

- Widzimy nasilony ruch na drogach – to prawda. Szczególnie będzie on nasilony przy zmianie turnusów, ale także w weekendy. Dlatego proszę o przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Proszę także, żebyśmy nie jeździli na pamięć – możliwe są zmiany organizacji ruchu. (…) Przed nami także czas, gdy pogoda jest zmienna. Często może padać mocny śnieg. Dlatego warto przed wyruszeniem w drogę sprawdzić kamery, zarówno te znajdujące się na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jak i te znajdujące się na stronie Zarządu Dróg Wojewódzkich – kontynuował Łukasz Kmita.

Poruszono także temat zapadlisk na terenie Trzebini.

- To jest najpoważniejszy temat, jakim obecnie zajmuję się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, bo skala tego przedsięwzięcia jest naprawdę ogromna. Ponad 200 hektarów wytypowanych jako miejsca, gdzie mogą być zagrożenia. (…) Spółka Restrukturyzacji Kopalń zaangażowała do badań najnowocześniejsze na świecie georadary. (…) To jest najnowocześniejszy sprzęt na świecie. On dokładnie zbada, gdzie są pustki i w jaki sposób należy podjąć działania ratunkowe. Te działania już trwają, ponieważ Spółka Restrukturyzacji Kopalń wytypowała już podmiot, który będzie zatłaczał specjalny grunt, aby stabilizować w miejscach niebezpiecznych właśnie te pustki – tłumaczył wojewoda Kmita.

- Na tę chwilę nie mam żadnej informacji o konieczności przeprowadzenia jakiejkolwiek ewakuacji. Wręcz odwrotnie – informacje są raczej uspokajające. Zapadliska mogą punktowo pojawiać się, ale według informacji, które ja pozyskuję, nie powinny one zagrażać nieruchomościom – dodał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do obejrzenia całego programu: https://krakow.tvp.pl/26820356/blizej-polityki


2023_01_16_10_10_32_Bliżej_polityki2023_01_16_10_06_48_Bliżej_polityki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj