2024-05-18
Uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino na Rynku Głównym w Krakowie. Z mównicy przemawia premier Donald Tusk. Za nim w rzędzie stoją żołnierze. W tle pomnik Adama Mickiewicza i Sukiennice.

80 lat temu miała miejsce największa bitwa lądowa w Europie – bój o Monte Cassino. Po czterech miesiącach zaciekłych walk żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się tam klasztorem. W południe 18 maja 1944 r., przy akompaniamencie hejnału mariackiego, nad gruzami konwentu zawisła biało-czerwona flaga.

Na krakowskim Rynku Głównym odbyły się dziś uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W uroczystości wzięli udział: prezes Rady Ministrów Donald Tusk, wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski, parlamentarzyści, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych Garnizonu Kraków.

2024-05-17
Na pierwszym planie widać rozmazane twarze uczestników otwarcia wystawy. Na zielonym szkle w tle napis EKSPERYMENT, Związek Artystów, poniżej wypisane są imiona i nazwiska.

Czy szkło jest materiałem, który sprzyja artystycznym eksperymentom? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć wystawa „Eksperyment” prezentowana od dziś w Krakowskiej Hucie Szkła. W wernisażu udział wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. Obecni byli także: posłanka na Sejm RP Katarzyna Matusik-Lipiec, prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. URK dr hab. inż. Sylwester Tabor.

– Ta wystawa inspiruje do poszukiwania piękna w codzienności i odkrywania nowych perspektyw. Krakowska Huta Szkła po raz kolejny zachwyca swoimi przedsięwzięciami naukowymi i artystycznymi. Stanowi jedno z najciekawszych miejsc na mapie Krakowa. Zachęcam do odwiedzenia wystawy – mówi wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

2024-05-17
U stóp Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie stoi duża scena. Na scenie stoi kilka osób, wśród nich wicewojewoda Ryszard Śmiałek. Nad sceną duży napis ŚWIĘTO RZEMIOSŁA.

Ręcznie wykonane wyroby z ceramiki, porcelany, drewna, minerałów, skóry, plecionki, siana, masy solnej i innych surowców. Regionalne dania i produkty spożywcze prosto od rolników. Do tego pokazy kuśnierskie, koronkarstwa i rzeźbiarstwa oraz występy artystyczne. Na Rynek Główny w Krakowie zagościł Kiermasz Rzemiosła.

W uroczystym otwarciu kiermaszu organizowanego co roku z okazji obchodów Święta Rzemiosła uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

– Nie ma lepszej sposobności na zobaczenie rzemieślników przy pracy i nabycie dzieł ich rąk niż Kiermasz Rzemiosła w Krakowie. Różnorodność artystyczna, jaką prezentują, zainteresuje każdego. Wśród licznych stanowisk znajdują się prawdziwe skarby. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan do odwiedzenia targów i przekonania się, jak żywa jest kultura naszego regionu – mówi wicewojewoda Ryszard Śmiałek.

Sprzedaż prowadzona jest w godzinach 10-21. Z oferty wystawców można skorzystać do 26 maja.

Organizatorem Kiermaszu Rzemiosła jest Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.


2024-05-17
Potrzeba czynienia dobra. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lady Marjorie Salisbury

Markiza brytyjska, działaczka charytatywna, założycielka fundacji Help Poland Fund, której zadaniem jest wspieranie klinik czy szpitali. Lady Marjorie Salisbury – wielce zasłużona postać. Dziś na terenie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą zasługi tej filantropki. W uroczystości wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

- Lady Marjorie Salisbury poprzez swoją fundację przez wiele lat wspomagała proszowicki szpital, zaopatrując go w sprzęt medyczny. Tu, na miejscu bywała kilkukrotnie. Znając potrzeby personelu medycznego, wspierała go jak tylko mogła. Działalność markizy Salisbury powinna być wzorem do naśladowania. Jej pomoc pozwoliła uratować wiele ludzkich istnień. To przykład pięknie, wielowymiarowo i namacalnie realizowanej potrzeby czynienia dobra – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

2024-05-17
Na zdjęciu stoi sześć odznaczonych osób, cztery kobiety i dwóch mężczyzn, wojewoda Krzysztof Jan Klęczar oraz rektor URK w bordowej todze i nakryciu głowy.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wypromował kolejnych nauczycieli akademickich. Dyplomy doktora habilitowanego otrzymało 14 osób. Stopień naukowy doktora uzyskały z kolei 62 osoby.

Uroczystość promocji połączona była z odnowieniem doktoratów, których obrony rozpraw odbyły się ponad 50 lat temu. Podczas wydarzenia wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wręczył odznaczenia państwowe.  

– Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem wielu lat trudów kształcenia. To także symboliczny moment na drodze do realizacji zamierzonych celów. To ważny czas dla doktorów habilitowanych i doktorów, ale również dla ich opiekunów merytorycznych. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie powiększając grono nauczycieli akademickich, rośnie w siłę. Państwa sukcesy w dziedzinie nauk rolniczych, inżynieryjno-technicznych i społecznych przekładają się na rozwój polskiej nauki. Serdecznie gratuluję owoców ciężkiej pracy i życzę spełnienia w życiu osobistym i zawodowym
– mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2024-05-17
Na zdjęciu widać przedstawiciela studentów, który odebrał klucz do miasta i podniósł go do góry w geście triumfu. Obok studenta stoi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Dziś krakowscy studenci rozpoczęli oficjalnie wielkie świętowanie. Uroczystym Korowodem i przekazaniem symbolicznych kluczy do miasta rozpoczęły się Juwenalia Krakowskie 2024.

Małopolska jest drugim pod względem liczby studentów ośrodkiem akademickim w Polsce. Nasze uczelnie wyższe są liderami prestiżowych rankingów. Kształcą, wskazują kierunki i przygotowują do wejścia na rynek pracy. W całym województwie naukę pobiera ok. 144 tys. studentów. Tylko w Krakowie mamy ok. 130 tys. żaków. To ogromny potencjał dla rozwoju całej naszej gospodarki. Kraków studentami stoi! Dziś brać studencka rozpoczyna wspólne celebrowanie swojego wielkiego święta. Oto rozpoczynają się Juwenalia Krakowskie. Życzę wspaniałej zabawy, a potem – udanej sesji! – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2024-05-17
IX Dzień Otwarty WSSE w Krakowie - 18 maja 2024 r.

W sobotę 18 maja w godzinach 11.00- 15.00 odbędzie się IX DZIEŃ OTWARTY WOJEWÓDZKIEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ W KRAKOWIE. Wydarzenie będzie miało charakter rodzinnego pikniku organizowanego na terenach zielonych należących do WSSE w Krakowie przy ul. Prądnickiej 76. Wydarzenie honorowym patronatem objął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

W programie m.in.:

BEZPŁATNE BADANIA :

    wzroku,
    słuchu,
    w kierunku wad postawy,
    pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
    poziomu glukozy we krwi.

BEZPŁATNE KONSULTACJE i PORADY ZDROWOTNE:

    konsultacje dietetyczne wraz z analizą składu ciała,
    konsultacje kosmetologiczne z zabiegiem parafinowym na dłonie,
    konsultacje diabetologiczne,
    instruktaż samobadania piersi na fantomach,
    konsultacje przedstawicieli NFZ wraz z wydawaniem kart EKUZ,
    konsultacje przedstawicieli ZUS w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych, prewencji rentowej i rehabilitacji, kalkulator emerytalny (możliwość wyliczenia prognozowanej emerytury), możliwość założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS,
    konsultacje z przedstawicielami KRUS,
    konsultacje z przedstawicielami UMK (m.in. dot. programów zdrowotnych),
    konsultacje psychologiczne.

wstecz    do góry     drukuj