Marsz Pamięci w 80. rocznicę likwidacji krakowskiego getta
2023-03-12

- Dzisiejsza frekwencja na placu Bohaterów Getta tak wielu krakowian i przybyłych ze wszystkich stron świata gości to wyraz naszej troski o pamięć. Pokonując trasę, która dla wielu była ostatnią drogą, oddajemy hołd Żydom zamordowanym na krakowskich ulicach i wywiezionym do obozów koncentracyjnych z utworzonego tu przez Niemców getta. Coroczna obecność w tym miejscu jest naszą powinnością – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

W 80. rocznicę likwidacji krakowskiego getta z placu Bohaterów Getta wyruszył Marsz Pamięci. Tradycyjnie już zebrani przeszli ulicami: Lwowską, Limanowskiego, Wielicką, Jerozolimską, Heltmana na teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Płaszów. W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity I wicewojewoda złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi bohaterów getta.

Krakowskie getto zostało utworzone przez Niemców 3 marca 1941 r. Znalazło się w nim łącznie około 20 tys. polskich Żydów. W 1942 r. w krakowskim getcie zamordowano około tysiąca osób w ramach tzw. operacji „Reinhardt”, a do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu wywieziono 14 tys. Okupanci zlikwidowali w Krakowie getto w dniach 13-14 marca 1943 r. Akcją kierował niemiecki zbrodniarz Wilhelm Haase. 8 tys. Żydów zapędzono do niemieckiego nazistowskiego obozu KL Płaszów, około 3 tys. wysłano do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Liczba ofiar zabitych na terenie getta mogła sięgnąć nawet 2,5 tys.

Źródło informacji historycznych: https://krakow.ipn.gov.pl/


80. rocznica likwidacji krakowskiego getta 80. rocznica likwidacji krakowskiego getta 80. rocznica likwidacji krakowskiego getta 80. rocznica likwidacji krakowskiego getta
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj