Dzień Hutnika w murach Akademii Górniczo-Hutniczej
2023-05-12

Jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Akademii Górniczo-Hutniczej jest Dzień Hutnika. Wyjątkowe święto tej zapisanej w krakowskiej tradycji, ale nie tylko uczelni. Uznawanej za jeden z najlepszych ośrodków naukowych w Polsce, która skupia się na kształtowaniu przyszłych inżynierów.
 
W obchodach święta uczelni uczestniczyli sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który odczytał list prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników Dnia Hutnika.
 
- Dziękuje za Państwa rzetelność i profesjonalizm, za wyzwania, które podejmujecie. Reprezentujecie zawód wymagający ciągłego doskonalenia, zdobywania nowych kompetencji i szczególnej odpowiedzialności. Dlatego dziękuję za podejmowane przez Was w tym kierunku wysiłki i życzę każdemu z Państwa kolejnych sukcesów oraz wielkiej satysfakcji z pracy - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę Łukasza Kmitę.

Trzydniowe uroczystości rozpoczęły się już w środę mszą świętą w Kolegiacie św. Anny w intencji pracowników i studentów Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.
 
W kolejnym dniu odbyła się 60 już konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH. W czasie jej trwania odbyły się ciekawe prelekcje, wręczone zostały także nagrody Senatu AGH.
 
Dziś w auli chór Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” rozpoczął dalszą część obchodów Dnia Hutnika od wykonania „Gaude Mater Polonia”. W trakcie uroczystości wręczono honorowe medale Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Zwieńczeniem tych obchodów była ceremonia ślubowania hutniczego.
 
- Hutnictwo to jedna z najstarszych dziedzin przemysłu, która w naszym województwie ma szerokie tradycje. Całej społeczności hutniczej – wykładowcom, studentom, a także pracownikom branży przemysłowej składam najlepsze życzenia pomyślności i niesłabnącej satysfakcji z wykonywanej pracy, a nade wszystko opieki św. Floriana. Wszystkiego najlepszego! – mówi wojewoda Kmita.

*
AGH jest nowoczesnym uniwersytetem, który aktywnie uczestniczy w budowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy oraz w tworzeniu innowacyjnych technologii. Uczelnia ma ugruntowaną pozycję w kraju i coraz mocniejszą za granicą. Doświadczona kadra, nowoczesne laboratoria, wyjątkowy kampus, a przede wszystkim – więź łącząca społeczność AGH – to największe atuty.
 
Więcej: https://bip.malopolska.pl/agh


AH0A5961AH0A6184AH0A6344AH0A6324AH0A5991AH0A6112AH0A6082AH0A5988AH0A6431AH0A6241AH0A6220AH0A6449AH0A5997
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj