"Przygoda z Tatą". Zapraszamy do udziału w grze miejskiej połączonej z piknikiem rodzinnym
2023-06-13

Odkrywa tajemnice męskiego świata przed synem. Córkę uczy, jak budować poczucie własnej wartości. Odgrywa nieocenioną rolę w życiu każdego dziecka. Niedługo jego święto – Dzień Ojca. Tegoroczne obchody rozpoczną się już 18 czerwca. Tego dnia w parku im. Henryka Jordana w Krakowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pn. „Przygoda z Tatą”.

O szczegółach gry miejskiej połączonej z piknikiem rodzinnym opowiedział podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najważniejsza jest współpraca

– Na uczestników gry miejskiej czekają zadania sprawnościowe, łamigłówki, gry i zabawy. W trwającej ok. 45 min rozgrywce ojcowie z dziećmi będą musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i sprytem, ale przede wszystkim współpracą. To świetna okazja, by pokazać, jak zgraną drużyną jesteście. W „Przygodzie z Tatą” nie ma przegranych. Najważniejsze jest wzajemne wsparcie. Każdy, zarówno dzieci, jak i młodzież, znajdzie kategorię, w której poczuje się jak ryba w wodzie. Rolą taty będzie wskazanie kierunków działania i pomoc w znajdywaniu możliwych rozwiązań – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Gra miejska rozpocznie się w samo południe, kiedy to wojewoda Łukasz Kmita powita uczestników oraz kibicujące im rodziny. Od godz. 11.00 do godz. 16.00 drużyny będą mogły zgłosić swój udział w rozgrywce. 16.00 będzie też godziną startu ostatniej grupy. Każda drużyna składająca się z taty oraz dziecka lub dzieci otrzyma pakiet startowy i mapę gry.

Nie tylko miś Wojtek, czyli gra miejska z historią w tle

– Dzieci wraz z ojcami poznają historię Polaków, którzy walczyli o naszą niepodległość podczas II wojny światowej, ale opowiedzianą przez… zwierzęta. To bardzo ciekawa propozycja przygotowana przez IPN Oddział w Krakowie. Misia „Wojtka”, który walczył w ramach II Korpusu pod Monte Cassino, znamy chyba wszyscy, ale takich przyjaciół żołnierze mieli przecież wielu. W „Zwierzęcej Brygadzie” były psy, koty, ptaki, małpy… Wierni kompani towarzyszyli żołnierzom na lądzie, wodzie i w powietrzu. W niedzielę to właśnie im oddamy głos – tłumaczy wojewoda Kmita.

– Na poszczególnych punktach uczestnicy gry „Zwierzęca Brygada” będą brali udział w zabawach, quizach czy zadaniach przybliżających historie poszczególnych zwierząt. Wybrane zadania będą polegały na układaniu puzzli, odgadywaniu zaszyfrowanych haseł, wykazywaniu się umiejętnościami zwiadowcy i obserwatora lotniczego oraz sprawnością żołnierza. Zadania zostaną rozlokowane w różnych punktach parku Jordana, a zadaniem poszczególnych rodzinnych drużyn będzie zdobycie jak największej liczby punktów, ale i dobra zabawa przy ich wykonywaniu. Zadania te zostały bowiem tak skonstruowane, by pobudzać kreatywność i zdolność współpracy. Park daje wiele możliwości przeprowadzenia interaktywnej rozgrywki. To szansa na lepsze poznanie historii, siebie, swojej rodziny i okolicy. Uczestnicy będą mieli okazje do wypracowania wspólnych strategii, rozwijania umiejętności komunikacyjnych i sprawdzenia się w dynamicznych sytuacjach – wymienia wojewoda Łukasz Kmita.

„Ojcostwo – Przygoda życia”

Wydarzenie odbędzie się w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Ojcostwo – Przygoda życia” 2023. Jego celem jest wzmacnianie więzi rodzinnych, budowanie pozytywnego wizerunku ojca, promowanie zaangażowanego ojcostwa i aktywnego spędzania czasu ojców z rodzinami.

– To pokazanie, że rodzicielstwo nie wiąże się tylko z wyzwaniami, ale jest też naprawdę niesamowitą przygodą. Zwracamy też uwagę na to, że ojcostwo stanowi oczywiście niezwykle ważny element prawidłowego rozwoju i wychowania dziecka na szczęśliwego dorosłego – ale nie tylko. To także ważny obszar samorealizacji dla mężczyzny – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Piknik rodzinny

– Gra miejska odbędzie się równolegle z piknikiem rodzinnym. Na wszystkich będzie czekać mnóstwo atrakcji, m.in. pokaz pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i stanowiska promocyjno-edukacyjne. Powstaną: dmuchane miasteczko, kącik animacyjny i strefa gastronomiczna. Zapraszamy na bezpłatne kiełbaski, popcorn, lody i watę cukrową. Partnerzy wydarzenia zadbali o wiele niespodzianek – dodaje wojewoda Kmita.

Są nimi: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Tauron Nowe Technologie S.A.. IKEA Retail Sp. z o.o., Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A., Urząd Gminy Stryszów, Urząd Statystyczny w Krakowie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Oddział Regionalny w Krakowie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Koral Trade Spółka z o.o., GRUPA MASPEX Sp. z o.o., Przetwórstwo Mięsne Płatek Spółka Jawna, CATERING StaF Stanisław Filipek, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, 6. Brygada Powietrznodesantowa, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Stanowiska promocyjno-edukacyjne oraz gastronomiczne będą otwarte do godz. 18.

– Pokażmy, czym jest współpraca. Zaangażujmy się we wzmacnianie więzi rodzinnych. Budujmy zaufanie. Twórzmy wspomnienia. Serdecznie zachęcam do udziału w „Przygodzie z Tatą” – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

20230613 Przygoda z Tatą 20230613 Przygoda z Tatą 20230613 Przygoda z Tatą 20230613 Przygoda z Tatą 20230613 Przygoda z Tatą piknik 18 czerwca - plakat AMS
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj