Prace nabierają tempa. Wystartował II etap długo wyczekiwanej inwestycji w Spytkowicach
2023-06-27

Na początku grudnia 2020 roku premier Mateusz Morawiecki poinformował o środkach przyznanych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To wtedy dla wielu samorządów zapaliło się „zielone światło” dla projektów ważnych i wyczekiwanych przez mieszkańców. Jednym z nich jest budowa oczyszczalni ścieków w gminie Spytkowice w powiecie wadowickim. Dzisiaj zamknięto jej I etap i podpisano umowę na realizację etapu II. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był również poseł Krzysztof Kozik.

Gmina Spytkowice to ponad 10 tysięcy mieszkańców. Tylko niespełna 30% ma dostęp do kanalizacji sanitarnej. Realizowana inwestycja pozwoli zmienić tę sytuację, a na przyłączenie do sieci będą mogli liczyć wszyscy mieszkańcy. Jest to jedno z zadań wpływających na poprawę jakości ich funkcjonowania, a zarazem mających wymiar ekologiczny – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dostrzeganie takich potrzeb i wychodzenie im naprzeciw to dewiza rządu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Nigdy wcześniej nie było w historii naszego kraju tak dużego skupienia na inwestycjach podnoszących jakoś życia. Rozwijana jest sieć dróg, modernizacji podlegają budynki, w których kształcą się dzieci i młodzież, na naszych oczach rosną hale sportowe. Budowana oczyszczalnia wpisuje się w tę dewizę z całą mocą. To, że dzisiaj inaugurowany jest kolejny etap zadania, to efekt właśnie silnego rządowego wsparcia. Łącznie na ten cel do budżetu gminy wpłynęło blisko 20 mln zł. Gmina dołożyła od siebie około 30% wartości inwestycji. Tym samym największe w historii gminy zadanie staje się faktem – dodaje wojewoda.

Zadanie pod nazwą „Budowa, rozbudowa i przebudowa mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Spytkowicach” zaplanowano dwuetapowo.

Pierwszy z nich zainaugurowany został w połowie czerwca ubiegłego roku. Na ten cel gmina Spytkowice przeznaczyła nieco ponad 6,6 mln zł. 5,5 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzisiaj oficjalnie zakończono tę część inwestycji.

Podpisana została także umowa inaugurująca drugi etap prac. Przewidywany koszt tego odcinka to ponad 17 mln zł. Udział środków rządowych wynosi blisko 14,5 mln zł. Dofinansowanie przyznane zostało w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład.

Gmina Spytkowice jest jedną z tych jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób zauważalny rozwijają skrzydła, sięgając po środki rządowe. Doskonałe wykorzystanie inwestycyjnego impulsu widoczne jest chociażby w postaci wyremontowanego budynku Urzędu Gminy. Przebudowa kotłowni, modernizacja ogrzewania, ocieplenie ścian, remont kominów, wreszcie montaż instalacji fotowoltaicznej – to tylko niektóre z wykonanych prac. Od lipca ubiegłego roku w takim nowym wydaniu budynek służy już pracownikom Urzędu oraz mieszkańcom. Na ten cel jednostka otrzymała 2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z kolei 1,5 mln zł trafiło do gminy Spytkowice w ramach II naboru z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład. Przyznane środki skierowane zostały na modernizację oświetlenia ulicznego na terenie gminy. Te przykłady pokazują, jak za sprawą dodatkowych środków rządowych gmina może podejmować wyzwania wielotorowo, w imię kompleksowego rozwoju – podsumowuje wojewoda.


20230627 Spytkowice oczyszczalnia 20230627 Spytkowice oczyszczalnia 20230627 Spytkowice oczyszczalnia 20230627 Spytkowice oczyszczalnia 20230627 Spytkowice oczyszczalnia 20230627 Spytkowice oczyszczalnia 20230627 Spytkowice oczyszczalnia 20230627 Spytkowice oczyszczalnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj