Jesteśmy im winni pamięć i modlitwę. 80. rocznica pacyfikacji wsi Jadowniki w powiecie brzeskim
2023-07-15

- Naszym obowiązkiem jest pamięć o zbrodniach II wojny światowej. Polacy ponieśli największą ofiarę. Polska została zrabowana i zniszczona. Cześć i chwała Bohaterom! – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który wraz z sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierzem Bernackim uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę pacyfikacji wsi Jadowniki w powiecie brzeskim.

Wieś została spacyfikowana przez hitlerowców 11 lipca 1943 r. Niemcy aresztowali wtedy 32 jadowniczan, w większości żołnierzy AK. Tamte tragiczne wydarzenia upamiętnia krzyż, który stoi w Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. Na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Jadownikach, gdzie mieszkańcy wsi byli przetrzymywani i przesłuchiwani, widnieje tablica z napisem:

Tym, co na ojczystym ołtarzu swoje życie składali. Pamięci bestialstwa hitlerowskiego pacyfikacji i aresztowań mieszkańców Jadownik – członków Amii Krajowej – w tragicznym dn. 11.07.1943 przetrzymywanych w tym budynku. Jesteśmy im winni pamięć i modlitwę.


Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik Pacyfikacja_Jadownik
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj