Spartakiada sportowo-obronna klas wojskowych
2024-04-23

Garnizonowy Ośrodek Szkolenia 6 Brygady Powietrznodesantowej Pasternik stał się dzisiaj polem zmagań sportowo-obronnych.  Do rywalizacji stanęli uczniowie klas wojskowych z całego województwa. Wszystko za sprawą „Spartakiady sportowo-obronnej” przygotowanej przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji – Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie.  

W uroczystym otwarciu wydarzenia wziął udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który objął nad nim patronat honorowy. Obecni byli także szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Paweł Wójcik, dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński, I małopolski wicekurator oświaty Artur Pasek.

- Zmagania sportowe, które odbywają się w prawdziwym ośrodku ćwiczeń wojskowych, to wyjątkowa okazja do zweryfikowania posiadanych umiejętności. To także szansa umocnienia więzi zespołowych. Dzięki zdobytemu w ten sposób doświadczeniu kształtują się już dzisiaj przyszłe kadry, które będą stać na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Jednocześnie ci wyjątkowi młodzi ludzie stają się ambasadorami kształtującymi w swoim najbliższym środowisku postawy patriotyczne i obronne  – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Na siedmioosobowe drużyny, które stanęły dzisiaj do rywalizacji, czekała specjalnie przygotowana pętla taktyczna. Rozmieszczono na niej 9 zadań. Dotyczyły one pokonywania terenu różnymi sposobami, ćwiczyły spostrzegawczość, a także sprawdzały umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i ewakuacji rannego. Były też elementy survivalu.

Drużyny musiały wykazać się także dobrą kondycją fizyczną oraz wykonać zadania z zakresu obronności, w tym chociażby rzut granatem do celu, rozkładanie i składanie broni oraz ładowanie magazynka karabinka wojskowego. Sprawdzana była też orientacja w terenie.

Na podium stanęła drużyna, która ukończyła wszystkie zadania pętli w najkrótszym czasie. Zwycięzcy wywalczyli w ten sposób możliwość udziału w Centralnym Zlocie Klas Wojskowych, który odbędzie się w czerwcu w Drawsku Pomorskim. Najlepsze drużyny otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.

W organizację zawodów włączyli się żołnierze z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego.


20240423_Spartakiada_Pasternik 20240423_Spartakiada_Pasternik 20240423_Spartakiada_Pasternik 20240423_Spartakiada_Pasternik 20240423_Spartakiada_Pasternik 20240423_Spartakiada_Pasternik 20240423_Spartakiada_Pasternik 20240423_Spartakiada_Pasternik 20240423_Spartakiada_Pasternik
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj