O sprawach cudzoziemców w Małopolsce. Dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Adam Spyra na antenie Radia Kraków
2024-04-26

– Jeżeli chodzi o Małopolskę, to tutaj mamy pewne regionalne różnice. Natomiast jeśli chodzi o Kraków to niektórzy badacze podają, że nawet co piąty mieszkaniec naszego miasta może być cudzoziemcem – mówił dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW w Krakowie Adam Spyra podczas rozmowy z redaktor Marzeną Florkowską w Radiu Kraków.

Audycja „Wiedza o społeczeństwie” poświęcona jest zagadnieniom bliskim obywatelom. Dzisiejszy temat dotyczył spraw cudzoziemców, w tym między innymi legalizacji pobytu i zezwoleń na pracę.

Mamy obywateli Unii Europejskiej, którzy korzystają z pełnego prawa przemieszczania się po terenie Wspólnoty. Mamy osoby z państw trzecich, które mogą do Polski wjechać na podstawie ruchu bezwizowego, na podstawie wizy, ale również mogą w Polsce przebywać na podstawie dokumentu pobytowego wydanego w innym kraju Unii Europejskiej. Mamy też obywateli Ukrainy, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z tym, iż wybrali miejsce pobytu uciekając przed wojną właśnie w naszym regionie. Poza Ukraińcami, wiodącymi nacjami są: Białoruś, Turcja, Indie, Uzbekistan, Gruzja, Azerbejdżan, Filipiny, Nepal. Mówimy tu o osobach przybywających z różnych stron świata, których głównym celem jest cel ekonomiczny – tłumaczył Adam Spyra.

Obywatele innych państw muszą bardzo pilnować tego, aby po okresie wjazdu zalegalizować swój pobyt w Małopolsce, jeżeli chcą u nas pozostać. Bardzo ważne jest także to, żeby ten wniosek wpłynął do nas w czasie okresu pobytu legalnego – podkreślił dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW w Krakowie.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/jak-znalezc-informacje-na-temat-legalizacji-pobytu-czy-zezwolen-na-prace-cudzoziemcow-w-malopolsce/

A już niebawem kolejne odcinki cyklu „Wiedza o społeczeństwie” z udziałem przedstawicieli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.


20240416_Radio_Krakow_Adam_Spyra 20240416_Radio_Krakow_Adam_Spyra 20240416_Radio_Krakow_Adam_Spyra
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj