Święto Wojsk Specjalnych
2024-05-16

Najwytrwalsi z wytrwałych. Niezłomni. Silni duchem i obdarzeni ponadprzeciętną odpornością fizyczną. Tacy są żołnierze Wojsk Specjalnych. Obchodzone przez jednostkę święto stało się okazją do wyrażenia szczególnej wdzięczności za trud codziennej służby i nieustanne czuwanie nad bezpieczeństwem nas wszystkich. W krakowskich uroczystościach z tej okazji uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

- Uczestniczyć w najtrudniejszych zadaniach, wykonywać w pewnym sensie „niewidzialne misje” – to Wasza codzienność. Gotowi do służby w każdej chwili, samodzielnie i we współpracy z innymi jednostkami wojskowymi. Swoje zadania realizujecie z zachowaniem najwyższych standardów. Jesteście powodem dumy! Z Wami możemy czuć się bezpiecznie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.


Wdzięczni za codzienną służbę
Dzisiejsze obchody w Krakowie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki. Następnie w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych odbyła się uroczysta zbiórka.

W tym szczególnym dniu zasłużeni żołnierze zostali uhonorowani przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeniami państwowymi, które wręczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Odczytane zostały także rozkazy dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych o wyróżnieniach i odznakach pamiątkowych i honorowych.

Uroczystość zakończyło odegranie Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wyszkoleni do działań w najtrudniejszych warunkach
Żołnierze Wojsk Specjalnych angażowani są do zadań realizowanych zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

Swoje zadania wykonują przy wykorzystaniu specjalistów, sprzętu, technik bojowych i procedur niebędących w standardowym użyciu innych rodzajów sił zbrojnych. Wojska Specjalne to samodzielne oddziały złożone z żołnierzy wybranych w procesie wielostopniowej selekcji, wyszkolonych w stosowaniu niekonwencjonalnych technik walki, wyposażonych i przygotowanych do działań w środowisku najwyższego ryzyka.

Źródło: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wojska-specjalne


20240516_Swieto_Wojsk_Specjalnych 20240516_Swieto_Wojsk_Specjalnych 20240516_Swieto_Wojsk_Specjalnych 20240516_Swieto_Wojsk_Specjalnych 20240516_Swieto_Wojsk_Specjalnych 20240516_Swieto_Wojsk_Specjalnych
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj