„Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego”. Krakowskie obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino
2024-05-18

80 lat temu miała miejsce największa bitwa lądowa w Europie – bój o Monte Cassino. Po czterech miesiącach zaciekłych walk żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się tam klasztorem. W południe 18 maja 1944 r., przy akompaniamencie hejnału mariackiego, nad gruzami konwentu zawisła biało-czerwona flaga.

Na krakowskim Rynku Głównym odbyły się dziś uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W uroczystości wzięli udział: prezes Rady Ministrów Donald Tusk, wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski, parlamentarzyści, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych Garnizonu Kraków.

– Kiedy rozmawiałem z weteranami tej słynnej bitwy, mówili mi, że są bardzo dumni ze swojej ojczyzny. Że jest taka, jak wtedy w ich marzeniach, kiedy wspinali się na wzgórze – jest wolna, jest bezpieczna, jest silna. Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii. Dzięki Wam, żołnierze, dzięki Waszym dowódcom, dzięki całemu polskiemu narodowi, dzięki tej narodowej, mądrej, wizjonerskiej polityce, którą wspólnie prowadzimy od 35 lat. Dzisiaj ważną jest dla nas rzeczą, dla Polek i Polaków, dla Rzeczypospolitej, abyśmy dobrze wywiązali się z roli lidera wspólnoty Zachodu w tej części świata. Taka będzie Europa, jaka będzie Polska. Europa będzie bezpieczna, jeśli Polska będzie silna i bezpieczna – mówił premier Donald Tusk.

– Dziś, w 80. rocznicę walk o Monte Cassino, nakreślamy plany lepszej, bezpiecznej Polski na przyszłość, dla kolejnych pokoleń. Dziś zjednoczenie i porozumienie, współpraca w ramach m. in. NATO jest naszym głównym zadaniem. Zjednoczeni będziemy działać. Będziemy bronić granic, suwerenności i niepodległości naszego kraju. Nie ma dziś sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo Polski. Na odznakach honorowych 2 Korpusu Polskiego widniały słowa: „Odrzućmy wszystko, co nas dzieli i przyjmijmy wszystko, co nas łączy”. Jeżeli to było możliwe wówczas, gdy posiadanie marzenia o Polsce było już wielkim wyzwaniem, to dlaczego to nie jest możliwe dzisiaj? Wspólnota jest możliwa i jest naszym obowiązkiem wobec minionych pokoleń i wobec nadziei przyszłości
– mówił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

– „Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego” – słowa gen. Władysława Andersa okazały się prorocze. Dokładnie 80 lat temu, 18 maja 1944 r., polscy żołnierze wraz z sojusznikami zdobyli klasztor na Monte Cassino. To właśnie wtedy, mimo dużych strat w ludziach, armia dowodzona przez gen. Władysława Andersa rozsławiła imię polskiego żołnierza. Ta historyczna bitwa, naznaczona niezwykłą odwagą i poświęceniem, stanowi symbol polskiego bohaterstwa i determinacji. Dziś wspominamy i oddajemy hołd tym, którzy polegli w walce o wolność naszej Ojczyzny. Pamięć o nich jest naszym narodowym obowiązkiem
– mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Dzisiejsze jubileuszowe uroczystości były wyjątkowe z jeszcze jednego powodu. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, Dowództwu 2 Korpusu Polskiego – Dowództwu Komponentu Lądowego zostało nadane imię gen. broni Władysława Andersa. Ustanowiono jednocześnie święto jednostki, które będzie obchodzone 18 maja – w rocznicę zdobycia wzgórza Monte Cassino.

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hejnału mariackiego. Następnie zebrani na Rynku Głównym odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, a na maszt podniesiona została flaga RP. Kolejnym punktem było odczytanie decyzji Ministra Obrony Narodowej o nadaniu D2KP-DKL imienia patrona i ustanowieniu święta jednostki, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie Chorągwi Wojska Polskiego jednostce.

Na zakończenie odbyła się defilada zgromadzonych pododdziałów. Następnie pododdziały przemaszerowały z Rynku Głównego ulicami: Grodzką, św. Idziego, Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką, aleją Krasińskiego, aż do Muzeum Narodowego.

Tam – na Błoniach Krakowskich – odbył się wojskowy piknik z tradycyjną grochówką. Zainteresowani mieli również szansę zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy, taki jak: Abramsy, Leopardy, Rosomaki, Patrioty, Himarsy, Langusty czy moździerze i broń etatową. Dodatkowo rozstawione były namioty promocyjne: Wojsk Obrony Terytorialnej, Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 5 Pułku Dowodzenia, Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.


Więcej na temat Bitwy o Monte Cassino: https://www.wojsko-polskie.pl/bitwa-monte-cassino/  


Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa, Ministerstwo Obrony Narodowej20240518_Monte_Cassino_Rynek 20240518_Monte_Cassino_Rynek 20240518_Monte_Cassino_Rynek_LO OZ7A1898OZ7A1825OZ7A1778OZ7A205920240518_Monte_Cassino_Rynek 20240518_Monte_Cassino_Rynek 20240518_Monte_Cassino_Rynek 20240518_Monte_Cassino_Rynek 20240518_Monte_Cassino_Rynek 20240518_Monte_Cassino_Rynek 20240518_Monte_Cassino_Rynek 20240518_Monte_Cassino_Rynek_LO OZ7A177720240518_Piknik_wojskowy 20240518_Piknik_wojskowy 20240518_Piknik_wojskowy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj